MENÜ

 

 PectusMed      

 

Mellkasdeformitás

 

A mellkasdeformitások között megkülönböztetünk elsődleges defmormitásokat, melyek a tölcsérmellkas (pectus excavatum), és tyúkmellkas (pectus carinatum), illetve másodlagos defomitásokat, melyek egyéb elváltozás következtében alakulnak ki (gerincferdülés, Scheuermann, SPA, csontritkulás...). Gyakran öröklődés figyelhető meg, de egyéb hajlamosító tényezők is hozzájárulnak. Amellett, hogy hatással vannak az izületekre, izmokra, befolyásolják a szív- a tüdő munkáját, és jelentős lelki problémákat okozhat.

 

Tölcsérmellkas

 

Tölcsérmellkasnak nevezzük, amikor a szegycsont, és a hozzá kapcsolódó bordák a mellkas belseje felé süllyednek. A vállak előreesnek, a has előreboltosul, gyakran társul gerincferdüléssel, és lapos-háttal (előfordulhat, hogy a hát domború). Súlyos esetben jelentősen csökken a mellkas térfogata, a tüdők, és a szív nyomás alá kerülnek, így jelentős belsőszervi problémákat okozhat. Fiatal korban megfelelő szorgalommal, odafigyeléssel kezelhető gyógytornával, később (5-6 éves kortól) szükség esetén alkalmazható a vákuumharang (bővebben a vákuumharang menüpont alatt). Természetesen emellett is nagyon nagy szerepe van a gyógytornának a megfelelő légzéstechnika, a helyes testtartás kialakítása, illetve a megfelelő izomcsoportok megerősítése céljából. Így a vákuummal elért eredmény tartós marad. Amennyiben ezek a kezelések eredménytelen, akkor szóba jöhet a műtét, azonban minden operáció kockázattal jár, előfordulhatnak komplikációk, így úgy gondolom érdemes minden más lehetőséget megragadni, mielőtt a műtét mellett döntünk.

 pectus excavatum

 

 

Vákuumharang és speciális gyógytorna

 

A vákuumharang egy mélytányér alakú eszköz, mely egy szilikonból készült gyűrűből, egy átlátszó, plexi lemezből áll. A szilikon megfelelően idomul a testre, így légmentesen zár, és relatíve nagy támaszkodó felületet biztosít.  A levegő kézipumpa segítségével szívható ki belőle. Hogy mennyi levegőt kell kiszívni, az függ az életkortól, a a szövetek állapotától, érzékeszségétől (kb. 10-15%-al csökkentve a légnyomást). Az átlátszó lemez segítségével  kontrollálható szemmel, illetve a viselő szubjektív érzései által. Fokozatosan hozzászokva egy nap minimum (kortól, mellkas rugalmasságától, szövetek érzékenységétől függően ) 3-4 órát kell hordani. Természetesen az idő növelésével a hatékonyság is javul.

 

A vákuumos kezelés mellett az eredmény fokozása, illetve megtartása érdekében rendkívül fontos a gyógytorna. Ezek magukba foglalják, testtartás korrekciós, és egyéb a mellkas kiemelését szolgáló gyakorlatokat. A rendszeresen végzett gyógytorna lányoknál kiemelten fontos, mivel idősebb korban az eszköz felhelyezése nem lehetséges. Fontos, hogy feladatokat pontosan kell végezni, mert ellenkező esetben csak az izmok erősödnek, de a deformitást nem befolyásoljuk.

 

                      

 

Tyúkmellkas

 

Tyúkmellkas során a tölcsérmellkassal ellentétben a szegycsont és a bordák előlrefelé türemkednek ki. Ez általában a szív és tüdők helyzetében nem hoz létre változást, legtöbbször egyedül kozmetikai problémát okoz. Amikor a szegycsont alsó része emelkedik el, könnyebben korrigálható, mivel ez sokkal rugalmasabb, mint, amikor a szegycsont felső harmadában van a kitüremkedés.

 pectus carinatum

 

Gyógytorna és fűző (vagy mellkas kompressziós eszköz)

 

 A mellkasdeformitások gyakran társulnak különböző gerincdeformitásokkal. Ilyenkor megoldható, hogy a fűzőt úgy készítik el, hogy az a mellkast is befelé nyomja. Ezen kívül külföldön használnak mellkasnyomó eszközt, mely két vállpántpől, és egy méretre hajtott fém keretből áll, melyen a kiálló részen egy megfelelően kialakított nyomórész van, mely a mellkast befelé nyomja. 

Megfelelő gyógytornával kialakítható a megfelelő izomtónus, mely megelőzi, hogy a mellkas kifelé emelkedjen.

 

 

 

 A fejlődés nyomonkövetése

 

A fejlődést, mind a tölcsér, mind a tyúk mellkas esetén 3d scannerrel követem nyomon. Ezt megközelítőleg negyed évente végzem el. Objektív méréssel százalékosan fejezhető ki a deformitás súlyossága. Így látható, hogy mennyire eredményes a kezelés, szükséges-e változtatni valamit rajta. Ezen kívül a páciensnek is egy visszajelzést ad, a befektetett munkájáról. Erről részletesebben alább az erről szóló cikkben olvashatnak

 

 

Publikációk, eredmények:

 


Külföldön (Kanada, Németország) már több éve sikeresen az eszközt. A külföldi cikket az alábbi linken tekinthetik meg:

/_userfiles_/pectusmed/vakuum_bell.pdf

 

 

Magyarországon 2009 novemberében kezdtük el az első csoporttal a  kezeléseket. A vizsgálatban 6-19 éves gyermekek vettek részt, 1 lány, és 5 fiú. Az átlagéletkor 13,4 év, súlyosságukat tekintve pedig 2 súlyos, 1 enyhe, és 3 közepesen súlyos deformitású gyermek jelentkezett. A kezelésekhez a magyar, GYSGY. REHA kft. által kifejlesztett vákuum harangot használták. A vizsgálatot Dr. Viola Sándor PhD. gyermek-ortopéd Főorvos felügyelte, ezen kívül mindenkit kardiológus, és pulmonológus is megvizsgált a lehetséges kontraindikációk kizárása céljából. Két gyermek vett részt 3-, négy gyermek pedig 2 hónapos kezelésen, mely során minden nap viselték a vákuumharangot, illetve rendszeres gyógytornát végeztek. 

A mérési eredményekből látszik, hogy a módszer alkalmazása minden résztvevőnél sikeresnek bizonyult. Úgy gondolom, hogy ezzel az eszközzel így sokaknál kiváltható a műtét, illetve azoknál a gyerekeknél is eredményt lehet elérni, akiknél a műtét nem indikált, de az elváltozás lelki problémákat okoz.

Az alábbi linken megtekinthetnek egy rövid ismertetőt ennek a kutatásnak az eredményeiről.

 

 https://freewb.hu/_userfiles_/pectusmed/ismerteto.pdf

 

 2011 október 15.én a GKE kongresszuson adtuk elő először a pectus excavatum konzervatív terápiájának kezeléséből készült felmérésünk eredményeit. Az előadásomból készítettem egy rövid összefoglalót, melyet alábbi linken tudnak elolvasni

 

https://freewb.hu/_userfiles_/pectusmed/pectus%20excavatum%20konzervat%C3%ADv%20ter%C3%A1pi%C3%A1ja.pdf

 

2014 októberében 18 án a GKE kongresszuson szereplő előadát, mely a mellkasdeformitások mérési lehetőségieről szól, az alábbi linken tudják megtekinteni.

 

https://freewb.hu/_userfiles_/pectusmed/m%C3%A9r%C3%A9si%20lehet%C5%91s%C3%A9gek.pdf

 

Asztali nézet